yavru kedi 820x546 - Yavru Kedi Eğitimi, Yavru Kediler Eğitilebilir mi?

Yavru Kedi Eğitimi, Yavru Kediler Eğitilebilir mi?

Yavru kediler diğer evcil hayvanlar gibi -köpekler- davranışlarını değiştirerek eğitilmeye ya da en azından anladığımız anlamda eğitilebilir canlılardır.Öncelikle şunu belirtelim yavru kediler de diğer tüm kediler gibi hırçın, özgür ruhlu, bağımsız ve kimi zaman da dik başlıdırlar.Eğer kedinize nasıl yaklaşacağını bilmiyorsanız kedileri anlamamanız oldukça normal bir durumdur. Bu nedenle yavru kedi eğitimi için doğru bilgiye sahip olmalısınız. Önerimiz amacınız yavru kedileri istediğiniz şekilde eğitmeye çalışmaktansa oldukları gibi kabul ederek eğitmeniz yönündedir. Çünkü kedinizi aşırı şekilde zorlamak sizden uzaklaştıracaktır. Yavru bir kediye ancak gerektiği kadarını öğretebilirsiniz. Yavru kediler eğer 8 aydan küçükse eğitmek mümkün değildir. Bu dönemde yavru kedinizi eğitmek , istediğiniz davranışı kazandırmak için baskı yapmayınız.

kedi tuyu kis yapar mi 150x150 - Yavru Kedi Eğitimi, Yavru Kediler Eğitilebilir mi?Burada altını çizmek istediğimiz bir noktada kedilere bir yere çıkmamasını, yatağa yatmaması gerektiğini öğretmek neredeyse imkansızdır. Kediler inanılmaz derecede aktif ve meraklı canlılardır. Açıkçası bir kedi sizin yanınızda istemediğiniz şeyleri yapmaktan kaçınsa bile siz arkanızı döndüğünüz anda, yani ilk fırsatını bulduğunda bildiğini okuyacaktır 🙂 . Buna bir örnek verelim Sirklerde hiç kedi olmaması dikkatinizi çekti ? Bunun sebebi kedilerin her istediğini yapmayan canlılar olmasından kaynaklanmaktadır. Kediler tıpkı bir makine programlanmaz, eğitilemez. Kedileri bu bağımsız ve dik başlı karakterleri ile sevip kabullenmek ve onları doğalarında olmayan şeyler yapmaya mecbur bırakacak şekilde eğitmeye çalışmak yavruya mutsuzluk ve sıkıntıdan başka bir sonuç olmayacaktır.

kedi miyavlamasi - Yavru Kedi Eğitimi, Yavru Kediler Eğitilebilir mi?Kedilerin nasıl eğitildiğini öğrenmeden önce yavru kedinin nasıl düşündüğünü ve davrandığını kavramalısınız.İlk olarak kedilerin; köpekler gibi olmadığını anlamalısınız, Nasıl ki köpekler ‘liderlerini’ (yani sizi) mutlu etmek isteyen ekip üyeleridir. Yavru kediler ise bireyseldir ve öncelikle endi mutluluğuna daha fazla ilgi gösterecektir!

Anca endişe etmemelisiniz. Anlayışla ve sabırla, yavru kedinizi eğitmemek için herhangi bir sebep yoktur. Yaptıklarınız ve beklentileriniz oldukça önemlidir. Her şeyden önce, ona kucağınızda durmayı öğretmezseniz, yavru kedinizin tüylerini nasıl tarayacaksınız ya da sağlığına nasıl dikkat edeceksiniz? Eğer kedi besliyorsanız önce şu soruya cevap vererek kedileri eğitip eğitmemeye karar vermelisiniz. Mutfak tezgahın üzerinde aşağı yukarı dolaşmasını ister misiniz?

Kedilerin Eğitimi

1. Nasıl Başlanır

Yavru kediler özellikle ona değer verdiğinizi anladıkları için her şeyi bir oyun, eğlence olarak yorumlamaktadır. Bu nedenle yavru kediler cezayı anlamadığı, farkına varacağınız ilk şey olacaktırt. İyi davranışın teşvik edilmesi çok daha etkilidir. Karışık gibi mi geliyor? Üç kuralı aklınızdan hiç çıkarmayın – saygı, pekiştirme ve ödül.

Haydi saygısını kazanın. Bir ‘kedi dostu’ olduğunuzu gösterecek şekilde davranmanız önemlidir. Örneğin kedilerin dik dik bakılmasından hoşlanmadığını ya da ani seslere ya da hareketlere tahammül edemediğini biliyor musunuz?

Pekiştirme yalnızca tutarlılığı ve tekrarlamayı ifade etmektedir. Yavru kediniz vazgeçmesini istediğiniz bir şey yaparsa (mutfak tezgahlarının üstüne sıçramak gibi), her zaman sakin ve kesin bir ‘hayır’ demelisiniz. Teşvik etmek istediğiniz bir şey yaparsa, her zaman ona büyük bir coşku gösterdiğinizden emin olmalısınız.

Ödüllerle doğrudan bağlantı oluşturun. İki tip ödül vardır – sizden gelen övgüler ve lezzetli bir ödül bisküvisi. Her ikisi de yavru kediniz için son derece motive edicidir.

2. Yavru Kedinin Kucakta Durması

Sahibi ile Ucak Yolculugu Yapan Kedi - Yavru Kedi Eğitimi, Yavru Kediler Eğitilebilir mi?Kedilerin çoğu kucağa alınmaktan hoşlanmaz ve yavru kedinizi daha erken alırsanız, buna daha kolay alışacaktır.

Pek çok kişi yavru kedisinin kötü alışkanlıklarını farkına varmadan öğrenir. Yavru kedilerini kucaklarına alıp, çırpınmaya başlayınca onu hemen yere bırakırlar. Bu şekilde yavru kedi de, çırpınması halinde kendi isteğini kabul ettirdiğini öğrenir.

Yavru kedinizi kucağınıza alıp, çırpınması halinde onu nazikçe, ancak sıkı sıkı tutmaya devam etmek daha iyi bir yaklaşımdır. Sakinleştiğinde, onu bol bol övün ve kucağınızdan indirin.

3. Tırmalama

Sahibine Sikica Sarilan Kedi - Yavru Kedi Eğitimi, Yavru Kediler Eğitilebilir mi?Yavru kedinize tırmalamamayı öğretebilir misiniz? Hayır. Kediler tırmalamayı sever – tırmalama, aynı zamanda kaslarının uzamasını da sağlayan, doğal bir bölgesini belirleme şeklidir. Bu, mobilyaların mahvolmasını kabul etmek zorunda olduğunuz anlamına mı geliyor? Hayır. Yavru kedinize yalnızca tırmalamadavranışını başka bir yere yönlendirmeyi öğretmelisiniz.

Yavru kedinize bir tırmalama tahtaısı alın (pürüzlü yüzeyler özellikle dikkat çekicidir; bu nedenle halata benzer bir şeyle kaplanmış olan bir tırmalama ağacını tercih etmek isteyebilirsiniz). Tırmalama tahtasının yakınında yavru kedinizle oyun oynayın ve daha sonra bunu kullandığında, överek ve belki bir ödül bisküvisi vererek onu ödüllendirin.

Bir mobilya parçasını tırmalarsa, onu kendi kokusuyla işaretleyecektir; bu mobilyayı koku giderici bir ürün kullanarak temizlemeniz, onu tekrar aynı yere gelmekten vazgeçirebilir. Yavru kediler genellikle kaygan yüzeyleri tırmalamaya pek düşkün olmadığından, bazı insanlar, mobilya parçaları üzerine politene benzer bir örtü koymanın yararlı olduğunu düşünür.

4. Isırmamasını Sağlamak

Cameron Diazin kedisi ve kedinin ismi blur - Yavru Kedi Eğitimi, Yavru Kediler Eğitilebilir mi?
Cameron Diaz’in kedisi ve kedinin ismi BLUR

Özellikle yavru kediler yaptıkları her şeyi bir oyun olarak görmektedirler. Bu durumda doğalarında yer alan ısırma aktivitesini tetiklemektedir. Kediler gerek sizinle gerekse bir nesne ile birlikte olurken oyun sırasında ısırması  oldukça doğal bir yavru kedi davranışıdır. Bu durumu kendiniz için engellemek istiyorsanız yavru kediniz ile oyun sırasında ellerinizi ısırdığı takdirde oyunu oynamayı anında sonlandırın. Bu sırada ne yaparsanız yapın, elinizi aniden çekip kurtarmaya çalışmayın. Çünkü yavru kedi ilk başta oyuna devam ettiğini zannedecek ve onun için oyun daha da eğlenceli hale gelmiş olacaktır. Ayrıca evdeki oyuncaklar ve topları da sık sık ısırmaktadırlar çümkü bu objeler av olarak görürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir