yavru kediyle ne oynanir - Mutlaka Bilmeniz Gereken Yavru Kedi Bakımı Bilgileri

Mutlaka Bilmeniz Gereken Yavru Kedi Bakımı Bilgileri

Yavru kediler dünyanın en şeker canlıları. Çoğumuz yolda bir yavru kedi gördüğümüzde engellenemez bir çekim hissederiz ve bu çekimin sonu kendimizi yanımızda minicik bir kedi ile koltukta otururken bulmamız ile biter.

Ancak yavru kedi bakımı heves ve sevginin yanı sıra ciddi bilgi gerektirir. Zira yapacağımız hatalar tüm iyi niyetimize rağmen minik yavrunun sağlık sorunları yaşamasına hatta en kötü senaryo ile ellerimizden kayıp gitmesine neden olabilir. Oysa doğru kaynakları kullanarak yavru kedi bakımı hakkında sağlıklı bilgiler edinebilir ve biraz çaba ve özveri ile harika birer kedi anne-babası olmayı başarabiliriz hepimiz.

Yavru kedi bakımı özen gerektirir

Her şeyden önce şunu eklemekte fayda var; eğer annesi olan bir yavru kediden bahsediyorsak yavruyu 8 haftalık olana, yani sütten kesilene dek annesinden ayırmamak gerekir. Zira hiçbir insan bir yavruya annesi kadar iyi bakamaz. 8 haftayı doldurmuş ya da daha küçük ancak annesi olmayan bir kediyi evlat edindiğimiz ise hayatımızda bir takım değişiklikler olacağını bilmemiz gerekir.

Yavru kediler sürekli ilgi ve sevgi isterler, aynı tüm canlıların yavruları gibi. Bu nedenle hayatlarımıza bir yavruyu katmadan önce ona gerek duyduğu ilgi, sevgi, şefkat ve bakımı sağlayabileceğimiz konusunda kesinlikle kendimizden emin olmamız ve yavruya iyi bir hayat sunacağımız konusunda kendimize güvenmemiz çok önemlidir.

“Mutlaka Bilmeniz Gereken Yavru Kedi Bakımı Bilgileri” için 3 yorum

 1. kedi bakımı konusunda uzman olduğumu söyleyemem. ama internette yaptığım araştırmalar, tecrübelerim ve veterinerleri sorularımla taciz etmem sonucunda biraz fikir sahibi oldum ve bunu benim yapmış olduğum gibi hiç bir fikri olmadan ilk defa kedi bakacaklar ve her şeyi derli toplu bulmak isteyenler için aşağıda ayrıntılı anlatıyorum.

  öncelikle kediler bakımı kolay ama sorumluluk isteyen hayvanlardır. aşağıda yazdıklarımın bazıları benim gibi pimpirikliler için yazılmış olup fazla detaylı olabilir gözünüz korkmasın. onlara kedi kumu, kedi maması, biraz ilgi, sevgi ve düzenli olarak 2-3 haftada bir 15 dakikalık veteriner ziyareti yeterli olur.

  -en baştan başlayalım; yavru bir kedi sahibi olmak istiyorsanız benim tavsiyem evde doğmuş bir kedi olur. böylece hem annesiyle geçirmesi gereken zamanı evde geçirecek hem de parazit kaynaklı hastalık oranı düşecektir.

  -diyelim bir arkadaşınız yavru kedisine ev arıyor ve siz almaya karar verdiniz. ilk yapmanız gereken şeyler; birer adet kedi taşıma kutusu, mama kabı, kedi kumu, kedi kumu kabı, veterinere danışılmış bir mama (kaliteli ve yeni doğanlar için mamalar tavsiyem) ve tırmalama çubuğu almak. kedi yatağı da alabilirsiniz, kediler yumuşak yerlerde yatmayı sever ama benimki hiç kullanmadı.

  -kedi eve geldi,o kutuyu yavaşça yere bırak! ve kapağını açın. kedi kutusundan kendisi çıksın ve bırakın evi keşfetsin. bir süre sonra gidip bir yerde uyursa “banane ben kedi aldım sevicem de sevicem” deyip uyandırmayın kendini güvende hissetsin.

  -kedi kumunu kabın içinde dip bir odaya koyun. bende ki kedi kumu kabı üstü ve her yanı kapalı, önünde yukarıdan menteşeli kapısı olan bir kap. pet shoplarda satılıyor. kendi kolaylığınız için bunu almanızı tavsiye ederim. koku ve kum içeride kalıyor. ayrıca güzel de görünüyorlar. yavru kediniz eve geldiğinde kediyi kumun üstüne bırakın ve ta taaam artık kedinizin tuvalet eğitimi var. hep orayı kullanacak.

  -kedi kumu alırken fark edeceksiniz ki çok çeşitli kumlar var. ince taneli almayın ciğerine yapışıyor. ben kristal görünümlü, şeffaf, oldukça emici olanlardan kullanıyorum. kediler bazen kum konusunda seçici olabiliyorlar. doğrusunu bulana kadar deneyin. bulunca değiştirmeyin.

  -kedi kabıyla birlikte size bir tane de kürek verecekler. bu kürekle her gün kuma yapışan kakayı temizlemeniz gerek. ayrıca kumu 10 günde bir tamamen değiştirmelisiniz.

  -kediniz eve geldikten sonra yapmanız gereken onu bir veterinere götürmek. artık kedinizin devamlı aşıları olacak. zamanlarını veteriner bildirecek size. fakat ilk yapacağı şey bir kimlik çıkarmak. bu kimlik hem kedinin tıbbi geçmişi için hem seyahatlarde (uçakla) gerekli izinleri alabilmeniz için gerekli. kediniz artık iç-dış parazit, lösemi gibi aşılar için belli aralıklarla veterinere gidecek. kedileri pirelerden korumak için ense damlası denen bir şey var. enseye damlatılır çünkü kedi bir tek orayı yalayamaz. kana karışır, kediye zarar vermez ama kanı emen pireleri öldürür. bu arada 3 gün damlalı yere dokunmak yok. dokunursanız bol suyla yıkayın. saçları jöleli apaçi gibi gezecek zaten 3 gün. bu arada pire tasmasını denemenize bile gerek yok.

  -gelelim mama seçimine. hangi veterinere sorduysam istisnasız hepsi inatla kaliteli kuru mama dedi ben de öyle yaptım. taki kedi yemek tariflerini araştırana kadar. ekşisözlük başlığına da bakabilirsiniz bu konu için. her kelimesinden bilgi akan ve benden kat kat bilgili olduğu her halinden belli olan bir yazar arkadaş kediler için beslenme bilgileri ve tarifleri veriyor bir entryde. fakat bu tarifleri düzenli hazırlamak iş, yoğunluktan dolayı görece zor olduğu için ve dengeyi tutturmak daha da zor olduğu için veterinerimin de onayıyla vazgeçtim. çünkü kediler için dengeli beslenme önemli, çok protein zararlı, çok ciğer yiyemez, az protein zararlı, çok laktoz zararlı vs.. o yüzden kuru mamaya geri döndüm. kaliteli bir kuru mama her şeyin olduğu küçük yararlı haplar gibi bence. dengeli proteinler, vitaminler, mineraller ve yuttuğu tüyü atmasına yarayacak maddeler bile var. (nedense ben en çok bundan etkilendim, bunu da düşünmüşler dedim) bu sebeple kuru mama verin, yaş mama daha az tercih edilen bir şey çünkü kuru mama böbrekler ve dişler için daha iyi. yaş mamaya alışınca da kuruya geri dönemiyor. aç kalınca nasıl da döner hınzır demeyin dönmüyor. tavsiye edilen haftada 1 gün yaş mama vermek.

  -kediler az ve sık yer. o yüzden bütün günlük mamasını bir kerede yemez. ayrıca taze mama sevdiklerinden günlük ihtiyacı olan mamayı bir kaç parçada verin.(2-3 parça) bu arada bu kedi günlük ne kadar mamaya ihtiyaç duyar derseniz mama kabının arkasında yazıyor.

  -kediler az su içer ama siz yinede günde 2 defa suyu değiştirin.

  -kedinize ödül maması denen şeylerden alabilirsiniz. iyi bir şey yapınca 1 tane verin sevinsin ufaklık. ama günde en fazla 10 tane. hatta o kadar bile değil. o kadar iyi kedi varsa da zaten o kediyi bana verin.

  – tüy yutmak deyince önemsiz ama bilgilendirici madde vereyim. olmasa da olur ama olsun. kediler yuttukları tüyleri atmazlarsa mideye zararlı. kedi çimi denen bir bitki var sokakta çimlerin arasında bu tüy atmaya yardımcı oluyor. bulursanız evde bir saksıda bulundurabilirsiniz. normal çimler de besin değeri olmasa da sindirime yardımcı. bir tane çim adam alın hem eve neşe getirir. ama kaliteli kuru mamanız varsa hiçbirine gerek yok.

  -saksı demişken. bazı bitkiler, özellikle tropikal saksı bitkileri kediler için zehirleyici olabiliyormuş. çiçek dişlemeyi de seviyor hınzırlar. araştırıp öyle çiçek yetiştirin evde. ( pimpirikliyim demiş miydim?)

  – tüye geri dönelim. kedinizi her gün 1 defa kedi tarağıyla taramanız tavsiye edilir. bu, özellikle uzun tüylüler için istenen bir şey. tüy yenilenmesine yardımcı olup tüyün daha sağlıklı olmasını sağlıyor. uzun tüylüler için aralıklı, kısalar için sık dişli tarak alın.

  -tüy demişken kediler kendilerini temizler. kimyasal bir madde, yağ, gaz bulaşmadıkça kedinizi yıkamayın. yıkayacaksanız kedi şampuanı kullanın.

  -bu arada umarım kediniz tırmalama çubuğunu sevmiştir yoksa eşyalara zarar verebilir. sizin de kedinizin tırnağını düzenli aralıklarla veterinere kestirmeniz lazım. 2 ayda bir. illa ben kesicem derseniz kedi tırnak makası alın ve önce internetten birkaç video izleyin bu konuyla ilgili. sakın dipten kesmeyin çünkü kedinin tırnaklarının dibinde damarlar vardır. çok keseceğinize ucundan acık kesin aman dikkat.

  -kediniz özellikle her sabah ve akşam sevgi ister. kucağınıza çıkıp yalamasına izin verin. siz de onu severken kontrol edebilirsiniz. elinizi vücudunda gezdirin bir yumru varsa veterinere götürün ama panik yapmayın büyük ihtimalle bir yere çarpmıştır. kulağının içi temiz ve açık pembe olmalı, gözlerinde çapak olmamalı, burnu hafif ıslak olmalı ve ağzı kokmamalı. kokuyorsa bir çok sebebi olabilir mutlaka veterinerle konuşun.

  -kedi yaklaşık 1 yaşına geldiğinde kızışma dönemi başlayacak. zaten hemen farkedeceksiniz. erkek kediler evin farklı yerlerine idrar bırakır ve çok kötü kokar, dişiler genelde bırakmaz ama bırakanı da olabilir. bence kısırlaştırın çünkü bu sanıldığı gibi sadece martta olan bir şey değil, aralıkta başlar yılda sanırım 3-4 kere olur.

  -kısırlaştırmaya karar verdiyseniz iyi bir veteriner seçin, ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgi isteyin. dişi ve erkek kediler için farklı ameliyatlar yapılıyor. ben dişi kedi için olanını biliyorum. eski usülde 4 dikiş, tüylerde büyük bir traşlanmış alan, 1 hafta veterinerde bakım ve boyunluk takma gereği var. yeni usül tek dikiş, kibrit kutusu kadar traşlanmış alan, 2 gün veteriner ve boyunluksuz bir ameliyat sonrası. bence ikinciyi seçin.

  -kısırlaştırma sonrası kediler kilo alır. kedinizi diyete başlatın ve kısırlaştırma sonrası mamaya geçiş yapın. geçiş yaparken eski mamayla yeniyi karıştırıp kediyi alıştırın. bundan sonra artık hep kısırlaştırma sonrası mama yiyecek.

  -kedinizi sevin, onunla oynayın ve onunla konuşun. bakamayacağınız kediyi almayın, aldığınız kediyi sokağa bırakmayın. eve alışan kedinin sokakta yaşaması çok zordur. ve kedi almayı düşünüyorsanız eğer bence alın yaşam sevinçlerinizden biri olacak. ama yinede iyi düşünün.

  – bu arada tatile gidiyorsanız kediyi çok mecbur kalmadıkça veterinere bırakmayın bir kafese tıkıyorlar. her gün eve gelip onunla biraz vakit geçirecek (yalnız kalınca her gelenin boynuna atlayıp ilgi istiyorlar), yemeğini, suyunu, kumunu değiştirecek bir arkadaş edinin. eğer yoksa mümkünse 2-3 günden fazla evde yalnız bırakmayın. bırakacaksanız evin farklı yerlerine mamalar ve sular bırakın. suyu yanlışlıkla mama kabına devirip açlıktan ölme noktasına gelen kedi gördüm.

  aklıma gelenler bu kadar ama dediğim gibi ben uzman değilim. eksik yada yanlış varsaCEVAP OLARAK YAZIN BENDE herkes okusun faydalansın

  1. benim renkli gözlu beyaz ankara kedimi anlatmissin resmen disi adi mia oldukca saglikli 15 gunde bir veteriner klinigi ziyareti tum asilari tam kuru mama haftada bir islak mama 4,5 aylik eve gelince ilgi bekleyen her gun kucagima atliyan annesi sanan bir bebegim var ama kisirlastirmadim anne olmasini istiyorum annelik duygusunu da yasamali bir hayvan da olsa yavrulari olmali sonra kisirlastirabilirim haklksin o konudada ama geride soyledigin tum hersey birebir dogru tam anlamiyla tekrar ilgi ve bilgileriniz icin paylasimlariniz icin tesekkurler kendimin resmini gormek isterseniz cm.kaptan instegram sayfamdan bakabilirsiniz .hoscakalin iyi geceler

 2. benim renkli gözlu beyaz ankara kedimi anlatmissin resmen disi adi mia oldukca saglikli 15 gunde bir veteriner klinigi ziyareti tum asilari tam kuru mama haftada bir islak mama 4,5 aylik eve gelince ilgi bekleyen her gun kucagima atliyan annesi sanan bir bebegim var ama kisirlastirmadim anne olmasini istiyorum annelik duygusunu da yasamali bir hayvan da olsa yavrulari olmali sonra kisirlastirabilirim haklksin o konudada ama geride soyledigin tum hersey birebir dogru tam anlamiyla tekrar ilgi ve bilgileriniz icin paylasimlariniz icin tesekkurler kendimin resmini gormek isterseniz cm.kaptan instegram sayfamdan bakabilirsiniz .hoscakalin iyi gecelerr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir