SAGLIKLI VE HUZURLU KEDI 820x615 - Kedinizin Sağlıklı Kalması için 5 Tavsiye

Kedinizin Sağlıklı Kalması için 5 Tavsiye

Evde kedi besliyor ve ona değer veriyorsanız bu sayfada sizler için 5 tavsiyeyi derledik.

Evde beslediğiniz kedinizin şişmanlaması ilk bakışta size sevimli gelebilir lakin işin aslı öyle değildir. Kedinizin sağlığı açısından bu durum alarm zillerini çaldığı anlamına gelmektedir. Kedinizin fazla kilosu varsa tavsiyelerimizi dikkatle incelemenizi ve evde kedi bakımınız sırasında uygulamanızı önermekteyiz.

1. Kedinize Küçük Egzersizler Yaptırarak Sağlığını Korumaya Yardımcı Olun

Kedinizin hareket etmesi özellikle kilosu hızlı artan kediler için oldukça önemlidir. Önerimiz evde kediniz ile küçük oyunlar oynayın. Avrupa ülkelerde kedi oltası olarak satılan bir ürün ile kedi sahipleri; kedileri ile evin içinde  koşturmakta.  Örneğin oyuncak bir fare veya lazer ışığı, gibi ürünler ile kedinizi evde koşturtabilirsiniz. Elbette aşırıya kaçmadan bu işlemi uygulayın.

Ayrıca top ve benzeri oyuncaklar yardımcı ile kedinizin egzersiz yapmasına yardımcı olunuz. Kedi yürüyüş yapmaya alışmamışsa, dışarda yürümeye zormalayı tavsiye etmiyoruz.önerilmez. Ancak ev içinde 20 dakikalık bir oyun aktivitesi de onun ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bu sadece kedinizin sıkılmasını ve depresyona girmesini önlemeyecek aynı zamanda zihnini keskinleştirecek ve fazla kilolarını atmasında ona yardımcı olacaktır.

2. Doğru Kedi maması Seçimine Özen Gösterin

Bilindiği gibi kediler; insanların ve köpeklerin aksine etobur canlılardır. Bu yüzden de kedi mamaların da kullanılan dolgu maddeleri (mısır, pirinç vb) onlar için aslında gereksiz kalorileri alma anlamına gelmektedir. Kedi maması alışverişine çıkmadan önce bu konu hakkında biraz araştırma yapmayı deneyin. Mamayı almadan önce içindekiler bölümünü dikkatle okuyun. Et daima en başta yer alması gereken malzemelerden birisidir. Önerimiz çok az oranda dolgu maddesi içeren kedi mamaları kedinizi daha fit ve sağlıklı hale getirecek olmasını da tahmin ediyorsunuzdur

3. Kedi Maması Seçimi Önemlidir. Yaş Mama mı Kuru Mama mı?

Bazı kedi sahipleri kuru mamaya çok net şekilde karşıdır. Bazıları ise kuru mamayı uygun bulmaktadır. Bu tartışmalar devam ederken, çoğu uzman yaş mamanın daha sağlıklı olduğu yönünde görüş bildiriyor. Daha az dolgu maddesi ve daha fazla su kedinizi ince, sağlıklı ve mutlu bir kedi haline getirecektir. Bunu yaş ya da kuru mama üzerinden yapmak sizin seçiminiz.

4. Porsiyon Kontrolü

Tanıdığım bütün veterinerlerin “Gün boyunca kedinize mama vermeyi abartmayın.” Kedilerin beslenmesini kendi ayarlayabilen canlılardır. Kedi mamasını gün boyunca dışarıda erişebileceği bir yerde ise kediniz zaten ne zaman istese atıştırmak için mama kabının yanına gidecektir. Hatta aç değilken bile. Bunu önlemek için onun avcı içgüdülerini tetikleyebilir. Mamayı sadece 15 dakika boyunca ulaşabileceği bir noktada bırakın ve ardından kalan mamayı daha sonraki öğün için dolaba kaldırın. Bunu alışkanlık haline getirmeniz durumunda kısa sürede kedinizin kilosunda değişimler gözlemleyeceksiniz.

5. Kedi Sağlığı için Küçük Atıştırmalıkları Abartmayın

Yeri geldiği zaman küçük 1 tatlı, küçük 1 kurabiye kediniz için oldukça önemsiz olabilir. Bazen kediniz size yemeğinizden küçük bir lokma vermeniz için size yalvarabilir hatta izin bile almadan midesine gönderebilir. Bu ufak ufak mideye indirmeler, kedinizin sağlığını sandığınızdan daha fazla etkileyebilir. Bu yüzden dikkatli olması ve kedinizin günlük limitini belirlemelisiniz.. Kediniz için minik  ödüller veya kedi atıştırmalıkları fazla kilolar olduğunda aynı kural geçerlidir. Bu sebeple kilo verme dönemlerinde daima atıştırmalıklardan kaçınılması önem arz eder. Kediniz bu ilave besinler olmadan mutlu olamıyorsa bir veteriner ile görüşmeli ve bu konuda düşük kalorili ürün öneriler almanın mümkündür.

“Kedinizin Sağlıklı Kalması için 5 Tavsiye” için 2 yorum

  1. Merhaba bende dün itibari ile barınaktan kedi sahiplenenerek aranıza katıldım. İsmi zeytin. Kedi beslemeye yeni başlayan bana tavsiyeleriniz nelerdir? Ayrıca kedimin aşılarını yaptırmalı mıyım? Bursa’da hangi veteriner tercihinde bulunmalıyım bilemiyorum. Ayrıca kedim oldukça huysuz ve benden uzaklaşıyor sürekli, kedimin bana ısınmasını, sevmesini istiyorum, bana ne zaman ısınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.