kediler banyo yapar mi - KEDİLER Yıkanır Mı? (Kedilerde Banyo)

KEDİLER Yıkanır Mı? (Kedilerde Banyo)

Kedilerin yıkanıp, yıkanmayacağı ve kedi bakımı ile hijyeninin nasıl sağlanacağı hep merak konusu olmuştur. Kısa kulaklı balıkçı türündeki kediler her ne kadar suyu sevse de, kediler aslında suyu sevmedikleri için yıkanmayı da istemezler. Kediler vücutlarına bir damla dahi su değdiklerinde inanılmaz huzursuz ve sinirli olurlar. Aslında kediler kendilerini yalayarak temizledikleri için yıkanmalarına pek de gerek yoktur. Tükürüklerindeki özel sıvılar sayesinde kendi hijyenlerini rahatça sağlayabilirler. Ancak kedinin kendini yalayarak temizlemeye yetemediği tüylerine yağlı ve yapışkan madde bulaşması gibi durumlarda kedinizi banyo yaptırabilirsiniz. Eğer kedinizi banyo yaptıracaksınız, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Kediler Banyo ve Su Bilinmesi Gerekenler

  • Kediler çok çabuk üşüyen canlılar olduğu için bulunduğu ortamı ve yatağını nasıl sıcak tutmak gerekiyorsa, banyo yaptırırken de ortamın sıcak olması gerekir.
  • Kedinizi yıkayacağınız banyo suyunun ılık olmasına dikkat edin. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk olan su, kedinizi rahatsız edebilir.
  • Kedinizi yıkamak için sevecen davranın ve banyoya sokarken oyun eşliğinde sokmaya çalışın.
  • Banyo yaptırırken önce kedinizi ıslayın, ardından sadece gövdesi olacak şekilde şampuanlayın.
  • Suyu çok sevmedikleri için mümkün olduğunca banyo süresini kısa tutmaya çalışın, bu yüzden şampuan miktarını az kullanın ve ılık suyla beklemeden durulayın.
  • Kediler saç kurutma makinesinden genellikle korkarlar. Eğer kediniz korkmuyorsa, yalnızca gövdesini makineyle kurutun. Saç kurutma makinesinin yanı sıra havluyla da narin hareketlerle yavaşça kurulayabilirsiniz.
  • Kedinizin dış dünyayla iletişimini sağlayan kulaklarının bakımı da önemlidir, bu yüzden banyo sonrası kulaklarını da kurulamayı unutmayın. Pamuklu çubuk yardımıyla, kulak kanalına çok sokmadan kulak kepçesini içeriden dışarıya doğru silebilirsiniz.

Sıkı ve ince tüylere sahip olan kediler, köpekler gibi banyo sonrasında hemen kuruyamazlar. Banyo Sonrasi islak kedi tuyuKurutma makinesinden korkan kedinizi yıkadıktan sonra en güzel kurulama yöntemi ise havlu ile iyice kurulamaktır. Kedinizi yıkamak yerine, kuru şampuan yardımıyla fırçalayarak temizliğini de sağlayabilirsiniz. Ancak kediler kendilerini yalayarak temizledikleri için kimyasal içerikli kuru şampuanlar yerine bebek pudrası ile tüy bakımı ve temizliğini de yapabilirsiniz. Üstelik pudra kedinizin vücudundaki biriken tüylerin giderilmesinde de yardımcı olacaktır. Bir miktar pudrayı elinize dökerek, kedinizi narince pudralayıp, fırçalayarak taramanızı öneririz. Hem hoş koku bırakan pudra, hem de kedinizin tüylerinin yumuşacık, parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Pudra ile taranmak kedilerin de hoşuna giden bir bakımdır. Ancak pudra ile fırçalama işlemini haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kedi Tüylerikediler ve banyo

Kedinizin tüylerini tüy uzunluklarına göre düzenli fırçalamanız, bakımlı ve temiz olmasını sağlayacaktır. Kısa tüylü kediniz için haftada bir, yarı uzunluktaki tüylü kediniz içinse haftada bir veya iki kez fırçalama işlemi yeterlidir. Ancak kedinizin tüyleri uzunsa düzenli taramak şarttır. Tarama sonrası bir parça kadife kullanarak, tüylerinin parlak ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik düzenli fırçalayarak, tüylerine bakım uygulamanız kedinizin sağlıklı olmasını, tüylerinin dolaşmamasını ve sertleşmemesini sağlayacaktır. Ayrıca iyi beslenen kediniz, sağlıklı tüylere de sahip olacaktır. Tüylerinin dökülmemesi ve midesinde tüy yumağı oluşmaması için de düzenli fırçalamak gerekir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimi gibi dökülmelerin fazla olduğu dönemlerde daha sık fırçalamalısınız. Düzenli fırçalama ve tüylerinin temiz olması kedinizi, pire ve bit gibi parazitlerden de koruyacaktır. Ayrıca pire tasması veya pire damlası kullanımı da pireleri uzak tutmak için idealdir.

Kediler banyoyu sevmedikleri için, eğer kediniz banyo öncesi çok stresli, gergin ve saldırgan oluyorsa; kaçma ihtimaline karşın banyo yaptırmaktan vazgeçmenizi öneririz. Zaten düzenli olarak yalayarak kendilerini temizledikleri için banyo yapılmalarına ihtiyaçları kalmaz. Hem banyo yapılmadığında kötü kokan kediye daha önce de denk gelmemişsinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.