Direksiyon Tutan Kedi Resmi 820x455 - Kedi ile Yolculuğa Çıkmadan Bilinmesi Gerekenler

Kedi ile Yolculuğa Çıkmadan Bilinmesi Gerekenler

Kediler ile uzun süreli yolculuklara çıkmak günümüzün her anının değerli olduğu ve hızlı yaşandığı günümüzde oldukça karşılaşılabilir bir problem. Bu yüzden sizler için kedinizle seyahat ikiniz için de nasıl daha güzel hale gelebilir diye tecrübelerimizi paylaşmak istedik.

Kedi sahibisiniz ve 1-2 günden uzun sürecek bir seyahate çıkıyorsanız, -belki yaz tatili, belkide sadece yeni yerleri keşfetmek için-, minik dostunuz olan kedinizi emanet edebileceğiniz birilerini bulmakta zorlanabilir ve bu sebepten ötürü kedinizi yanınıza almak isteyebilirsiniz.

İşte tam bu noktada sizin ve ve araç içindeki diğer kişilerin hem de kedinizin rahatını ve güvenliğini sağlayabilmek için dikkat etmeniz için gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu yazıda arabaotobüs ve uçak yolculuğu için ayrı ayrı bilgi vererek size kedi ile seyahat noktasında yardımcı olmaya çalışacağız.

1. Araba/Otobüs ile Yolculuğa Çıkarken

arabada direksiyona oturmuş kedi resmi
Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka bir taşıma çantası almanız gerekmektedir. Kedinizin araba içinde serbest bir şekilde dolaşması sizin ve onun için tehlikeli durumlara yol açabilir. Yolculuk sırasında korktuğu takdirde sürücü koltuğuna veya pedalların bulunduğu yer gibi tehlikeli bölgelere sıçraması can güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Öte yandan ani fren gibi arabanın içerisinde oluşacak bir sarsıntı sonucunda savrularak zarar görebilir. Bütün bu durumlara engel olabilmek için taşıma çantanızın olması çok önemlidir.

Yanınıza alacağınız taşıma çantasını seçerken kedinizin boyutları, yapacağınız yolculuğun uzunluğu gibi faktörleri göz önüne almalısınız. Uzun yolculuklar için geniş taşıma çantalarının kullanılması, hareket özgürlüğü sağlaması açısından daha rahat etmelerini sağlayacaktır. Ancak kedinin boyutları küçükse, çok büyük taşıma çantalarını tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü taşıma çantası, yolculuk esnasında yaşanacak sarsıntılar sonucunda kedinizin çantanın içinde oradan oraya savrulmasına neden olacak kadar büyük olmamalıdır. Bunun tam tersine kedinizin boyutları çok büyükse eğer, küçük bir taşıma çantası tercih etmeniz de kedinin iskelet ve kas sisteminde problemler yaşamasına sebep olabilir. Ayrıca huzursuz bir yolculuk geçirmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Asla Unutmamanız Gerekenler !!!

Yola çıkmadan önce mama kabını, su kabını ve kedi tuvaletini yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Mümkün olduğunca mola vererek kedinizin ihtiyaçlarını gidermesini sağlamanız çok önemli. Öte yandan bu molalar, arabanın içerisinde özgürce hareket edip rahatlamasına da imkan verecektir.

Yolculuğa başlarken kediniz korkabilir veya miyavlayabilir. Buna engel olmak için de arabaya ilk bindiğiniz anda kedinizi kucağınıza alarak ya da taşıma kutusunun kapısını açarak, kedinizi sevmeniz ve rahatlatmanız faydalı olacaktır. Sıkıntısı geçtikten ya da azaldıktan sonra da taşıma kutusunu sabitleyerek güvenli ve rahat bir yolculuğa devam edebilirsiniz.

2. Uçak ile Seyahat

Yolculuk Yapan Kedi ve sahibinin resmi

 

Eğer uçak ile seyahat ediyorsanız ve kediniz ile nasıl uçak yolculuğu yapacağınızı merak ediyor olmanız gayet normal. Burada asıl önemli nokta hangi havayolu firmasını kullanıyor olduğunuzdur. Havayolu firmaları genellikle kedi gibi evcil hayvanlar için uçuş öncesi rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Bu yüzden uçmak için hangi firmayı tercih ediyor iseniz o firma ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca bir diğer önemli konuda Avrupa Birliği şartlarına uygun olmasıdır. Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerden Avrupa Birliği (EU) ülkelerine seyahat edecek olan evcil hayvanlar (kedi, köpek v.b.) için Inaktiv kuduz aşısı yapılması , bu aşıdan en erken 30 gün sonra antikor titrasyon ölçümü yapılması zorunludur. Bu işlemlerin yapıldığına dair “Aşı Karnesi”nde işlemin yapıldığı tarih ve geçerlilik süresinin yer alması gerekmektedir. Yurt dışı uçuşlarda bu kurala dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir