kedi cimi nedir 1 - Kedi Çimi Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Kedi Çimi Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Kediler temiz ve bir o kadar da yediklerine içtiklerine dikkat eden hayvanlardır. Hal böyle olunca vücutlarını rahatlatmak adına zaman zaman bitkisel besinlere de ihtiyaç duyarlar. Özellikle tüylerini sürekli olarak temizlemelerinden dolayı midelerinde fazla miktarda kıl, tüy ve toz birikmektedir. Kediler ise biriken bu atıkların midelerine zarar vermesini önlemek adına çim türü besinler tüketebilmektedir. Sokak kedileri çimleri dışarıdan bulabilirken ev kedileri için durum aynı olmayabilir. Bu nedenle kedi severlerin evlerinde mutlaka kedi çimi bulundurması gerekir.

Kedi Çimi Neyden Üretilmektedir?

ked cimi hakkinda bilgi - Kedi Çimi Hakkında Mutlaka Bilinmesi GerekenlerKedi çimleri genellikle buğday ve arpa türü ürünlerden hazırlanarak yetiştirilebilmektedir. Bununla birlikte hazır olarak petshoplarda da kedi çimi satışı yapılmaktadır. Hazır olarak satılan kedi çimlerinin üretim maddesi ise kedi yulafı ya da dik çim adı verilen özel bir çim olmaktadır. Ayrıca hazır olarak kedi çimi tohumu satışı da yapılabilmektedir.Kedi Çiminin Faydaları Nelerdir?ked cimi hakkinda - Kedi Çimi Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

  • Sadece etçil olmayan kediler aynı zamanda bitkisel ürünlere de ihtiyaç duyarlar. Çimler ise kedilerin dışarıdan almaları gereken bitkisel besin özlerini sunduğundan dolayı birçok kedi tarafından tüketilmektedir.
  • Kedi çiminin faydaları arasında kedilerin midelerinde topladıkları kıl, tüy ve benzeri atıkların dışarı çıkarılmasındaki rolü de bulunur. Kediler çim yediklerinde midelerine giden uyarı sayesinde kusarak içlerinde biriken tüy yumaklarını dışarı çıkarabilirler.
  • Kedilerin gelişiminde önemli rolleri olan çimlerin içerisindeki vitamin ve mineraller çoğu zaman kedinin daha sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar.
  • Kedilerin sindirim sistemleri açısından çimler oldukça faydalıdır.

Kedi Çimi Nasıl Yetiştirilir?kedi cimi nedir - Kedi Çimi Hakkında Mutlaka Bilinmesi GerekenlerKedi çimi yetiştirmek için öncelikle çok da ufak olmayan ve yayık şekilde duran bir kase seçmelisiniz. Daha sonra içerisine temiz ve çimlerin yetişmesine imkan tanıyacak kum ile doldurun. Kedi çimi dikmek amacıyla seçtiğiniz tohumları bu kumun içerisine üstten batırın. Tohumların üzerine nemlendirecek kadar su dökün. Kedi çimi güneşli ortamlarda daha kısa sürede çimlenecektir. Cam kenarı bir yere koyun ve toprak kurudukça nemlendirecek kadar su ekleyin. Bir hafta gibi bir sürede çim tutmaya başlayacaktır. 2-3 cm olduğunda kedi çimini kedinize verebilirsiniz. Özellikle balkon gibi bir yere koyarsanız kediniz çimi burada daha çok sevecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir