Kapiya Tirmanmis Kedi - Kedi Besleyeceklere Tavsiyeler (Bilinmesi Gerekenler)

Kedi Besleyeceklere Tavsiyeler (Bilinmesi Gerekenler)

Kedi  sahiplenirken ona bir oyuncak gözüyle değil de tıpkı doğumu planlanan bir bebek gözüyle bakılmalı. Bu yüzden de kedi sahibi olmadan bu konuda araştırma yaparak bilgi sahibi olmalısınız.

Kedi almayı düşünmek geniş çaplı düşünülecek bir konudur tıpkı yetiştirme yurdundan alınan kalbi kırık bir çocuk gibi düşünün o kediyi çünkü onlar dışarıda birçok işkenceye zulme maruz kalıyorlar. Petshoplar da ki kedilerde aynı şekilde daracık kafeslerde sadece yaşayabilecekleri kadar yem yiyerek hayatta kalmaya çalışıyorlar. İnsanoğlu dünyanın sadece kendi için var olduğunu düşünüyor ve o kadar hunharca kullanıyor. Artık kedilerin bir doğal ortamı kalmadı her yer apartman onlar yaşamak için hep çöp kenarlarını seçmek zorunda her ne kadar bir kedinin sorumluluğunu almak gözünüzü korkutsa da dışarıda ortalama 5 yıl yaşayacak bir kedi sizin yanınızda 15 yıl yaşayacak, bir canlının 10 yıl ömrünü uzatmak sizi iyi hissettirmez miydi?

Kediler rahatlarına düşkün, meraklı, uykucu sevimli ve büyüleyiciler. Bir söyleme göre kediler sahiplenilemezmiş kendileri sahiplerini seçerlermiş. Bu doğru olabilir çünki bir çoğumuz kedimizle dışarıda aç, susuz, hasta, veya çocukların elinden kurtarılmayı beklerken tanışmışızdır. Ve hayatınıza girdiyse bir kedi hayatınızın sonuna kadar artık kedili yaşama kavuştunuz demektir.Kapiya Tirmanmis Kedi Kedinizi aldığınız/sahiplendiğiniz gün onu eve ve size alışması için bir süre rahat bırakın, ilk günler dışarıda yaşadıklarından ötürü çok korkmuş ve ürkek oluyorlar size güvenmesi için ona zaman verin. Petshopa gidip kedinizin ihtiyacı olan kum kabını, kumu, tarağı, tırmanma tahtası, tırnak makası, mama kabı, su kabı, kedi yatağı ve kedinizin yaşına, cinsiyetine gelişime uygun kaliteli bir mama alın ekstra olarak yaş mama ve ödül tableti alarak onu yeryüzünün en mutlu kedisi yapabilirsiniz. Kedinizin temizliğinde kullanabileceğiniz susuz temizleme köpüğü ve tüy toplayıcı ruloyu da çıkmışken alınız.

Kum kabının yeri önemlidir mama kabına çok yakın olmamalı kediler titiz canlılardır yan yanayken hem mama kabını hem tuvalet kabını kullanmak istemez. Kum kabı salonun ortasında olmamalı sonuçta bir tuvalet misafirleriniz varken kedinizin herkesin ortasında ihtiyacını gidermesinin nasıl bir görüntü olacağını hatırlatmama gerek yok sanırım. Tuvalet kabı banyonun içine konabilir veya altına kum toplayan paspas serilerek kilere veya antre gibi bir köşeye de konabilir. Tuvalet kabının yeri sabit olmalı sık sık değiştirilmemelidir. Mama kabı devamlı ortada olmayacağı için kedinize nerede yemek yedireceğiniz size kalmiş günde 2 öğün olarak mama saatlerinde mamasını verin. Kedinize her zaman kuru mama verin onun yanı sıra balık, ton balığı, tavuk, ciğer, yumurta, yoğurt, peynir gibi yararı dokunacak ek besinlerde verin.

√ Evinizdeki saksıları bir odada toplayın ve o odanın kapısını kapalı tutun, kediler toprak eşelemeyi severler ve çiçeklerinizide yiyebilirler. Evin düzeni kediye göre dizayn edildikten sonra kedinizi taşıma kabına koyup veterinerin yolunu tutun kontrollerini aşılarını yaptırın.

√ Düzenli aralıklarla tüylerini tarayın mevsim geçişlerinde tüy dökümü artar o dönemlerde siyah giysilerinizle vedalaşın. Kediniz size alıştıktan sonra yanınızda uyumak isteyebilir bunu istemiyorsanız yatağını başka bir odaya koyun ve uyurken kapınızı kapatın . Kedinizin kapısı her zaman açık olsun tuvalete ulaşabilsin yoksa istenmeyen kazalara sebep olabilirsiniz.

Kediler aşırı kirlenmedikçve veya anormal bir durum olmadıkça yıkanmaz, günün çoğunu uyuyarak ve kendilerini yalayarak geçirirler zaten temiz ve bakımlı canlılardır.

Yavru kediler başlarda çok hareketlidir ne yapacağım ben bunla düşüncesine sık sık sebep olurlar ama hızlı büyürler bir kaç ay içerisinde bedenleri neredeyse bi yetişkin kedi kadar olur hareketleri de git gide durgunlaşır ve olgunlaşır 3-4 ayın sonunda günün ün büyük bir bölümünde uyuyan bir kediniz olur.

Kediler oynarken farkına varmadan ısırır veya sizi çizebilir bunun için tırnaklarının uçlarından kesebilirsiniz ama derine inmeyin tırnaklarını keserken canı yanabilir.

Kediniz büyüdükten bir süre sonra ihtiyaçları değişir karşı cinse ihtiyaç duyabilirler veterinerinizle konuşup uygun bir tarih seçip kedinizi kısırlaştırın. Kısırlaştırmak kelimesi size ürkütücü gelse de kedinize ve kendinize bir iyiliktir.
Bol patili günler dilerim.

“Kedi Besleyeceklere Tavsiyeler (Bilinmesi Gerekenler)” için 9 yorum

 1. ailemi kedi beslemeye nasil ikna edebilirim? Kedileri çok seviyorum ama ailem müsahade gostermiyor ve sürekli karşı çıkıyor kedi beslememe. Kuzenlerimin kediler ve sürekli annem onu gittiğimizde seviyor ama ben beslemek istediğimde bana kızıyorlar. Lütfen bana yardım edin ki ailemi kedi besleme noktasında ilna edeyim.

 2. Yardımınıza ihtiyacım var. Bugün sokakta bulduğumuz yavru bir kediyi sahiplendik. Sorun şu ki muhtemelen sütten kesildi fakat beni gördüğünde hemen kucağıma geliyor ve kıyafetimi emmeye başlıyor. Sebebini biliyor musunuz ?

   1. Bilmiyorum. Dediğim gibi sokakta tel başına bulduk ve travma 1 aylık falan. Normalde yemeği rahatlıkla yiyor fakat yine de kıyafetimi emiyor.

    1. Merhaba bu durumun sebebi henüz yavru kedi psikolojisinden çıkamadığı sonucuna ulaşabildiğimiz gibi kedinizin yaşadığı bir tramva sonucu bu durumun devam ediyor olabilir. Açıkcası yapabileceğiniz kediye ilgi göstermek ve mümkünse annesine ulaşmasını sağlamak olmalıdır.

  1. Benim kedim aynı sizinki gibi fakat üzerinde oldukça yara var. ne yapacağımı bilmiyorum. Siz ne yaptınız durum nedir? Kedinize inek sütü mü veriyorsunuz? Kedim çok küçük süt içirmek gerekir mi? Lütfen Yardım. önerilerinize ihtiyacınız var. Ayrıca kedim kuyruk sallıyor yattığı yerden acı içinde mırıldanıyor.kedimin annesinden ayrılması onu üzer ve psikolojisini bozar mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.